Today: Freshly cleaned leather needs protection next. See leather care

From the blog: What a leather sealant protects and what it doesn't. Read the guide

Back: Koch-Chemie Autoshampoo "As" is in stock again. View product

New: Koch-Chemie Exterior Brush in four colours. See the brushes

Bestseller: Koch-Chemie Green Star lifts dirt inside and out. View product

Offer: Many D-CON products are currently reduced. See the offers

Clearance: INNOVACAR is leaving, many items are reduced. See the brand

Advice: Leather milk or sealant? Ask us on WhatsApp. Start chat

Shipping: Free shipping in Germany from 89 euros with DHL. Shipping info

Saturday: Dry weather ahead, plan your paint care day. See paint care

Support: Where is my order? Tracking, invoice, returns. Help center

Buyer protection: Genuine reviews on Trusted Shops. Read reviews

Leather care

Leather care

(21 products)
At Detailing1, leather care replaces the plasticisers that evaporate out of the pigmented top coat of car leather — keeping it supple. The range runs from liquid emulsions through creams, gels and foams to ceramic-based leather sealants, plus care sets matched to the age of the leather. Brands are COLOURLOCK, Koch-Chemie, SONAX, Meguiar's, GYEON and D-CON.

Display
View as

  • D-CON

    Pure-Leather-Conditioner Leather Care

    Premium leather care with UV protection

    500ml und 5L
    In stock (2× 500ml)
    From $18.77 $31.28
    Contents: 500mlUnit price ($37.54 / l)
    View details
  • Speckig glänzendes Lederlenkrad eines weißen BMW M2 im Cockpit, der Fettglanz an der Zehn-Uhr-Position hebt sich von der matt

    A shiny wheel has two causes

    Built-up oils come off, worn grain does not. A test patch shows which.

    Read the wheel guide
  • Koch-Chemie × COLOURLOCK

    COLOURLOCK "Leather Fresh C & P Set"

    Cleaning, color refreshment and UV protection for smooth leather

    In stock (1× Neutral / set)
    Backordered (1× Black / set)
    From $104.94 $113.12
    Contents: 1 pieceUnit price ($104.94 / piece)
    View details
  • COLOURLOCK "Classic Car Leather Care" Set (Pflegeset für strapaziertes Oldtimer-Leder) detiiling1.comLOURLOCK Classic Car Leather Care Set — wiping the lifted dirt off a classic car seat
    Leather care kit

    Koch-Chemie × COLOURLOCK

    COLOURLOCK "Classic Car Leather Care" Set (care set for tired classic-car leather)

    Vintage car leather becomes soft, supple, and durably protected again

    In stock (1 unit)
    $114.49 $124.02
    Contents: 625mlUnit price ($183.18 / l)
    View details
  • Meguiars GOLD CLASS Leather Conditioner Lederpflege 16 oz (473 ml)
    GOLD CLASS

    Meguiars

    GOLD CLASS Leather Conditioner Leather Care

    Leather care for a perfect finish

    Low stock (4 units)
    $21.80 $27.12
    Contents: 473mlUnit price ($46.09 / l)
    View details
  • Meguiars GOLD CLASS Rich Leather Gel Lederpflege 16 oz (473 ml) Meguiars GOLD CLASS Rich Leather Gel Lederpflege 16 oz (473 ml)
    GOLD CLASS

    Meguiars

    GOLD CLASS Rich Leather Gel Leather Care

    Low stock (4 units)
    $24.53 $29.84
    Contents: 473mlUnit price ($51.86 / l)
    View details
  • Koch-Chemie × COLOURLOCK

    COLOURLOCK "Complete Leather Repair Kit"

    Complete Leather Repair Kit with Liquid Leather and Dye

    Pre-order
    $284.85 $308.02
    Contents: 1 pieceUnit price ($284.85 / piece)
    View details
  • COLOURLOCK "Viscose cloth" — Viskosetuch zum Auftragen COLOURLOCK "Viscose cloth" Viskosetuch nach der Schmutzaufnahme am Ledersitz
    COLOURLOCK

    Koch-Chemie × COLOURLOCK

    COLOURLOCK "Viscose cloth" Application Cloth

    Pre-order (2-teiliges Set · 20-teiliges Set)
    From $2.71
    Contents: 2 piecesUnit price ($1.36 / piece)
    View details
  • Dr. Wack "A1"

    A1 "Leder-Set" Leather Care Set

    Reiniger und Pflege für Glattleder, je 250 ml plus Tuch

    Low stock (6 units)
    $34.06 $40.88
    Contents: 1 pieceUnit price ($34.06 / piece)
    View details
  • Dr. Wack "A1"

    A1 "Leather Care" Leather care

    Jojobaöl-Pflege für Glattleder und Kunstleder, mit UV-Schutz

    Low stock (6 units)
    $23.16 $27.25
    Contents: 250mlUnit price ($92.64 / l)
    View details
  • Detailing1 Koch-Chemie Leder-Reinigungsset — Lederreiniger und Lederpflege auf der Tuerschwelle des BMW M2

    Clean first, then condition

    Conditioner lasts longer on clean leather, otherwise you seal in dirt

    Browse leather cleaners
  • Detailing1 Koch-Chemie Leather Star "Ls" Lederpflege 1L — Auftrag mit Application Pen auf die Ledersitzfläche

    Still unsure about leather care?

    Our guide covers cleaning, care and common mistakes.

    Read the leather guide
  • Leather care keeps the finish supple

    What does leather care do in a car? It replaces the plasticisers that evaporate from the pigmented top coat of seat leather. Without a top-up, that layer turns hard and cracks where the seat moves — on the seat base and the driver's bolster. At Detailing1 you'll find 51 care products, including 17 matched kits from COLOURLOCK, Koch-Chemie, SONAX and Meguiar's.


    Leather care is the second step after cleaning and works on the finish, not the hide. This top coat of pigment, binder and plasticisers provides colour and abrasion resistance. Over the years its plasticisers migrate to the surface and evaporate, sped up by heat and sun through the glass. Care puts fats and oils back into that layer and keeps it flexible.

    • Care prevents, it doesn't cure. As long as the finish is intact, conditioning keeps it elastic. Once it has cracked, no amount of conditioner will glue it back together — then it's about repair, not care.
    • The best seller by a clear margin. The Koch-Chemie Leather Star „Ls" Leather Care tops our sales list in this category and covers pigmented factory leather, the kind fitted in most cars.
    • A good third of the range is ready-made kits. They bundle cleaner, conditioner and applicator and take the matching off your hands. For getting started that's the easier choice, because with leather the combination decides the result.

    Detailing1's tip from the shop: We often get questions about seats that feel sticky after conditioning. The cause is almost always the same: too much product and no dwell time. Leather only takes up a limited amount of oil; the rest stays on top as a film and attracts dust. So apply the conditioner wafer-thin with an applicator, massage it in with circular movements and give it twenty minutes to work. Then take off the excess with a dry microfibre cloth. Only sit back in once nothing comes off — otherwise the care ends up on your trousers instead of in the leather.


    Oils migrate into the finish and stay there

    Leather care sounds like cosmetics, but it's materials science. What happens in the seat can be described in three steps.

    The finish is a bond of pigment and binder, kept soft by plasticisers. These molecules sit between the polymer chains and act like ball bearings — they let the chains slide past each other instead of breaking. In practice, that means the seat gives when you sit down rather than cracking.

    Plasticisers are volatile. They slowly diffuse to the surface and evaporate there, and heat speeds that up massively. A car parked in the sun in summer reaches over 60 degrees inside — more happens there in a week than over a whole winter.

    A leather conditioner brings fats and oils, plus emulsifiers that make it possible to carry them into the finish in the first place. Without an emulsifier the oil would just sit on top and shine. For you, that means whatever you can no longer see after massaging it in is in the right place. Whatever is shining on top needs wiping off.

    Worth knowing, because people often expect otherwise: that new-leather smell doesn't come from the leather, but from exactly these volatile parts of the finish. Its fading after a few years isn't a loss of quality, it's the end of that off-gassing. Care products that promise to bring the smell back work with fragrance, not with any effect on the material.

    The second benefit is protection from above. The care film makes it harder for skin oils and denim dye to get into the finish. On light leather, that's the real reason for regular care — not suppleness, but a barrier against dye transfer.

    Emulsion, cream or foam depending on seat shape

    The format decides less about how well it works than about how it handles — and with leather, handling is the tricky part.

    Liquid emulsions are the classic format. They soak in well and spread evenly on flat areas like the seat base. Their weakness shows at edges and seams, where they run and pool. The Leather Star „Ls" belongs to this group.

    Creams and gels stay where you put them. That makes them the better pick for vertical surfaces like bolsters, door cards and seat backs. The Meguiars Gold Class Rich Leather Gel is one of this type, as is the Meguiars Gold Class Leather Conditioner.

    Foams are the easiest to dose and the safest route for beginners. The foam shows you where product has already gone and is hard to overdo. The SONAX XTREME Lederpflegeschaum Lederpflege and the SONAX PROFILINE Leather Care Foam Lederpflege cover this format.

    When choosing the format, it pays to look at the shape of the seat. Heavily contoured sports seats with pronounced bolsters and lots of seams are easier to do with cream or foam, because nothing runs into the dips. Flat bench seats and smooth rear benches go faster with an emulsion, because you can work through large areas in one go.

    Detailers are the fourth group and meant for the in-between round. They contain little active ingredient and are for freshening up between two proper sessions. The Meguiars Ultimate Leather Detailer Leather Care belongs here and doesn't replace conditioning.

    Conditioning and sealing are two strategies

    The range has two fundamentally different approaches side by side, and both have their place.

    Classic care conditions. It soaks in, works within the material and washes back out over the months. The advantage lies in caring for the material itself — the finish stays elastic. The downside is the repetition, because the effect wears off.

    Leather sealants are chosen for a protective job on suitable surfaces. For the GYEON Q² LeatherCoat (REDEFINED) Lederpflege auf Keramikbasis, the manufacturer states an even application, wiping off visible residue and more than three months of protection depending on use and conditions. Product approval and performance can't simply be carried over to every sealant.

    Conditioning and sealing do different jobs. Whether the two steps are combined, and in which order, comes from the approvals of the specific product and surface system. A general sequence of “condition, let dry, then seal” isn't backed up.

    For light leather in a family car and for dark leather alike, choose by material, condition and the protection you want. Whether a sealant or a conditioner is the right fit is decided by the specific product approval.

    Base checking and renewing protection on the specific product instructions as well as the surface, use and condition. The manufacturer's durability figures apply to the product named and its stated conditions.

    Apply thin, let it work, wipe off

    The routine has four steps, and three of them regularly get skipped.

    Cleaning comes before care. Conditioner on uncleaned leather traps skin oils and dirt under the film — the result is a greasy surface that gets dirty again faster than before. You'll find the right products under Leather cleaner.

    After cleaning, the leather has to dry completely. Leftover moisture pushes the oils aside and leads to uneven absorption, visible as lighter and darker patches once dry. Half an hour at room temperature is usually enough; avoid hot air and direct sun, because both drive out even more plasticisers.

    Then apply thin and work it in. Applicator rather than cloth, circular movements, section by section. On perforated seats with ventilation, be especially sparing — product that runs into the holes won't come back out and collects dust.

    Twenty minutes of dwell time, then take off the excess with a dry microfibre cloth. This last step is the difference between a matt, supple seat and a sticky one. It takes five minutes and still gets left out most often.

    Seams get their own round. Product collects there and gradually bleaches the thread. Run a dry brush along the seam and pick up whatever has pooled. With light contrast stitching on dark leather, that's no cosmetic detail, it's the difference between clean and blotchy.

    Single products and matched care kits

    Our care range is organised by demand and leather type.

    For everyday use with pigmented factory leather, the standard conditioners cover what you need. The THE FINISHER „LeatherLock" Leather Care delivers stronger protection than conditioning alone, and the D-CON Pure-Leather-Conditioner Leather Care is the version without silicone and fragrance.

    COLOURLOCK makes up by far the biggest block and comes from professional leather repair. The kits are graded by the age of the leather, which is unusual in this category: the COLOURLOCK „New Leather Care" Set (Pflegeset für neue Glattleder) is designed for cars up to about three years old, the COLOURLOCK „Smooth Leather Care" Set (Pflegeset für Glattleder) for older ones.

    For classic cars and heavily worn leather there's the COLOURLOCK „Classic Car Leather Care" Set (care set for tired classic-car leather). It contains more conditioning, because old leather takes up far more than new and is downright thirsty on the first pass.

    SONAX and Meguiar's cover the mid-range and are strong where easy use matters — foams, gels and detailers that come out even without practice. GYEON is represented here with LeatherCoat; its specific manufacturer approvals apply for suitability and use. D-CON stands for the stripped-back formula without silicone and fragrance, for anyone who wants exactly that kept out of the interior.

    Prices range from under ten euros for a single bottle up into three figures for the repair kits. For a car with well-kept factory leather, the sensible range is at the lower end: a 500 ml bottle lasts several years at two applications a year.

    New cars, everyday leather and classics need different things

    The age of the leather decides how much care makes sense — and when it stops doing anything.

    In a new car, the finish is still full of plasticisers and takes up correspondingly little. This is about keeping, not topping up. The care interval depends on material, condition, use and the product instructions. The suitability of a sealant also has to be approved for the specific leather.

    On an everyday car of five to ten years, the benefit is biggest. The finish has measurably lost plasticisers but is still intact — exactly the state where conditioning works. When another round of care is needed depends on material, condition, wear and the product instructions.

    On a classic car or one with visibly dry leather, the amount, any repeat applications and the gap between them depend on the leather type, its condition and the instructions for the care product you've chosen.

    With a car coming back off lease, it pays to do the maths coolly. Shortly before handing it back, care improves how it looks, but it can't protect the substance retroactively. If the car goes in two months, a thorough clean with a light conditioner on top is enough. If you're taking it over, start the regular routine straight away.

    Once the finish has cracked, care stops working. It makes the surface look nicer for a few weeks and doesn't close any crack. From that point it's about leather repair with colour, and that's what the COLOURLOCK repair kits are for.

    If cleaning comes first, you'll find it under Leather cleaner. Both steps, together with identifying the leather type, are laid out in the overview under Leather, and for fabric seats head to Textiles & upholstery.

    Too much choice in Leather care? Get help picking:

Leather care