Today: The leather brush works in foam, never dry. See leather brushes

From the blog: Recolour a worn leather steering wheel properly. Read the guide

Back: Koch-Chemie Autoshampoo "As" is in stock again. View product

New: COLOURLOCK Leather Cleaning Brush made of wood. View product

Bestseller: Koch-Chemie Green Star lifts dirt inside and out. View product

Offer: Many D-CON products are currently reduced. See the offers

Clearance: INNOVACAR is leaving, many items are reduced. See the brand

Advice: Which care kit suits your leather? Ask on WhatsApp. Start chat

Shipping: Free shipping in Germany from 89 euros with DHL. Shipping info

Saturday: Dry weather ahead, plan your paint care day. See paint care

Support: Where is my order? Tracking, invoice, returns. Help center

Buyer protection: Genuine reviews on Trusted Shops. Read reviews

Tyre shine

(8 products)
Reifenglanz: Der höhere Glanz ist ein bewusstes Pflegeziel für die Flanke; Lauffläche und andere Kontaktbereiche bleiben ausgeschlossen. Reifenpflege frischt Farbe und Finish geeigneter Reifenflanken nach der Reinigung auf. Die Pflege gehört auf die dafür vorgesehenen Flächen; Lauffläche und Kontaktbereiche sind kein Ziel für ein glanzgebendes Dressing.

Display
View as

  • SONAX

    XTREME ReifenGlanzGel "Ultra Wet Look" Tyre Care 500ml

    ReifenGlanzGel "Ultra Wet Look" — Reifenpflege mit tiefem Hochglanz

    In stock (3 units)
    $22.46 $31.32
    Contents: 500mlUnit price ($44.92 / l)
    View details
  • Meguiars GOLD CLASS Endurance Tire Gel Reifenpflege 16 oz (473 ml)
    GOLD CLASS

    Meguiars

    GOLD CLASS Endurance Tire Gel — Tyre Care 16 fl oz (473 ml)

    Tire Care for a Perfect Finish

    $23.14 $28.47
    Contents: 473mlUnit price ($48.92 / l)
    View details
  • "SC6" Wet Dressing Tyre Care (glossy)
    Personal care product

    INNOVACAR

    "SC6" Wet Dressing Tyre Care (glossy) 500ml

    Tire care with shine and a perfect wet look

    $14.30 $28.59
    Contents: 500mlUnit price ($28.60 / l)
    View details
  • "DarkSide" Tyre & Rubber Sealant — Tyre Care
    Must have

    CarPro

    "DarkSide" Tyre & Rubber Sealant — Tyre Care 500 ml

    High-quality, hydrophobic tire care with long-lasting durability

    $25.75
    Contents: 500mlUnit price ($51.50 / l)
    View details
  • "DarkSide" Tyre & Rubber Sealant — Tyre Care
    Must have

    CarPro

    "DarkSide" Tyre & Rubber Sealant — Tyre Care 1000 ml / 1 Liter

    High-quality, hydrophobic tire care with long-lasting durability

    $40.73
    Contents: 1000mlUnit price ($40.73 / l)
    View details
  • "DarkSide" Tyre & Rubber Sealant — Tyre Care
    Must have

    CarPro

    "DarkSide" Tyre & Rubber Sealant — Tyre Care 4 Liter

    High-quality, hydrophobic tire care with long-lasting durability

    $129.26
    Contents: 4lUnit price ($32.32 / l)
    View details
  • GYEON

    Q² Tire Ceramic Tire Protecant Tyre Care with Sealant 500ml

    Ceramic tire care without speckles – long-lasting deep black

    $35.41
    Contents: 500mlUnit price ($70.82 / l)
    View details
  • Detailing1 Applikatoren und SONAX ReifenGlanzGel benutzt auf dem Hallenboden

    The applicator sets the coat

    Foam lays it thin, microfibre lifts gel off the sidewall.

    View applicators
  • Meguiar's ULTIMATE "Insane Shine" Tire & Trim Gel Reifenpflege Meguiar's ULTIMATE "Insane Shine" Tire & Trim Gel Reifenpflege
    ULTIMATE

    Meguiars

    ULTIMATE "Insane Shine" Tire & Trim Gel Tyre Care 16 fl oz (473 ml)

    High-gloss tire gel for deep black, shiny tires and trim

    Low stock (5 units)
    $24.51 $31.19
    Contents: 1 pieceUnit price ($24.51 / piece)
    View details
  • Meguiars Hybrid Ceramic Tire Shine Reifenpflege 16 oz (473 ml)
    HYBRID CERAMIC

    Meguiars

    Hybrid Ceramic Tire Shine Tyre Care 16 fl oz (473 ml)

    SiO2 Ceramic Tire Protection — Long-Lasting High Gloss

    In stock (3 units)
    $24.51 $29.82
    Contents: 473mlUnit price ($51.82 / l)
    View details
  • Soft99

    Digloss Giraedge Tyre Shine

    A must-have for spectacular wet-look tire shine in seconds

    $22.46
    Contents: 70mlUnit price ($320.86 / l)
    View details
  • Detailing1 GYEON Q²M TireBrush — Reifen-Blooming mit steifer Bürste und alkalischem Reifenreiniger abtragen

    Brown tyres are not dirt

    The bloom comes out of the rubber and needs an alkaline cleaner.

    Read the blooming guide
  • Tyre shine

    Tyre shine: Tyre shine puts the intended finish on sidewalls that suit it. The extra gloss is a deliberate look for the sidewall; the tread and other contact areas stay out of it.

    Dressing belongs on the areas it's meant for; keep a gloss dressing off the tread and off any contact area.

    Too much choice in Tyre shine? Get help picking:

Tyre shine