Today: Freshly cleaned leather needs protection next. See leather care

From the blog: What a leather sealant protects and what it doesn't. Read the guide

Back: Koch-Chemie Autoshampoo "As" is in stock again. View product

New: Koch-Chemie Exterior Brush in four colours. See the brushes

Bestseller: Koch-Chemie Green Star lifts dirt inside and out. View product

Offer: Many D-CON products are currently reduced. See the offers

Clearance: INNOVACAR is leaving, many items are reduced. See the brand

Advice: Leather milk or sealant? Ask us on WhatsApp. Start chat

Shipping: Free shipping in Germany from 89 euros with DHL. Shipping info

Saturday: Dry weather ahead, plan your paint care day. See paint care

Support: Where is my order? Tracking, invoice, returns. Help center

Buyer protection: Genuine reviews on Trusted Shops. Read reviews

CarPro "HydrO2-Foam" Wash & Coat car shampoo for coatings 500ml

$27.04
Contents: 500mlUnit price ($54.08 / l)
excl. VAT, plus shipping, calculated at checkout
Contents
0 in stock

— Currently Sold Out

Schnellbestellung 3 Varianten
CarProCarPro "HydrO2-Foam" Wash & Coat car shampoo for coatings 500 ml
SKU D1-CRP-9211EAN 8809397813956
$27.04
Contents: 500mlUnit price ($54.08 / l)
Ausverkauft
CarProCarPro "HydrO2-Foam" Wash & Coat car shampoo for coatings 1000 ml / 1 Liter
SKU D1-CRP-8191
$47.43
Contents: 1000mlUnit price ($47.43 / l)
Ausverkauft
CarProCarPro "HydrO2-Foam" Wash & Coat car shampoo for coatings 4 Liter
SKU D1-CRP.-14433
$162.95
Contents: 4lUnit price ($40.74 / l)
Ausverkauft

Benefits of Detailing1

📦 Fast international shipping with FedEx, USPS or UPS
🚀 Delivery time 2-8 days
💬 Car care expert customer service

Prices exclude duties and taxes. Import charges are collected on delivery.

EAN: 8809397813956  |  SKU: D1-CRP-9211

Car shampoo and sealant in one step

The CarPro HydrO2-Foam Car Shampoo cleans and seals your car in one step. Long-lasting protection and brilliant shine in no time.

Read full description

Questions and help

Do you have any questions or need help?

We are sure that our help page will help you. There you will find information on how to contact us and the relevant answers to frequently asked questions.

Didn't find what you were looking for? Write us a message in the chat.

shipping

Fast international shipping to the USA and Canada with FedEx, USPS or UPS, delivery time 2-8 days. Prices exclude duties and taxes. Import charges are collected on delivery.

All shipping methods, rates and weight tiers are listed in our shipping policy.

Store pickup

Car Care Store in Nordhorn

Why wait when you can get it fast? Order your car care products from us online and choose between convenient pickup or our lightning-fast delivery, whether locally or throughout Europe. We are dedicated to offering you maximum flexibility and convenience so your car always stays in top condition.

You can always pick up your order from Tuesday to Friday, 10:00 to 17:00, at Bosinks Kamp 8 in 48531 Nordhorn at Detailing1. Please have your pickup confirmation ready. We look forward to your visit.

Discover our Detailing Store in Nordhorn

CarPro "HydrO2-Foam" Wash & Coat car shampoo for coatings

The CarPro HydrO2-Foam Wash & Coat car shampoo is a game-changer that lets you wash and seal your car in one step. This pH-neutral shampoo doesn't just pull dirt off the surface — it lays down a long-lasting, hydrophobic layer of protection that holds for up to 3 months. It works on every solid surface of the car, including paint, glass, plastic, wheels, brake calipers and wheel arches.

  1. Wash and seal in one step: Saves you time and effort by cleaning the car and protecting it at the same time.
  2. Long-lasting protection: Builds a hydrophobic layer that holds for up to 3 months and shields the car from dirt and UV.
  3. Safe and effective: The pH-neutral shampoo is gentle on every surface and leaves a glossy finish.

Easy to use and versatile

HydrO2-Foam was built to make washing your car as easy and efficient as it gets. Thanks to its special formula, it lifts and pulls dirt away gently, without harming the surface. With its versatile use on paint, glass, plastic, wheels and more, it's the perfect product for all-round car care.

Long-lasting shine and protection

Once HydrO2-Foam goes on, it leaves behind a tough silicon dioxide layer that delivers a brilliant shine and shields the car from environmental damage. This layer of protection stands up to acids, alkaline solutions and solvents, and adds extra UV protection to keep your car's paint colour from fading.

Easy to apply

Whether by hand or with a foam cannon, HydrO2-Foam goes on easy. Dilute the shampoo at 1:9, lay it down on the car and rinse it off thoroughly. The whole job is quick and efficient, so your car is clean and protected in no time.

Not sure about CarPro CarPro "HydrO2-Foam" Wash & Coat car shampoo for coatings? Get it explained:


Just ask us. Daniel will help you.

Safety information for CarPro CarPro "HydrO2-Foam" Wash & Coat car shampoo for coatings

Approved for private customers

This product, marked “Approved for private customers”, is packaged, declared, registered and certified for private customers under German law. Please observe the hazard and precautionary statements.


Danger

Corrosive

Corrosive

Health hazard

Health hazard

Hazardous to the aquatic environment

Hazardous to the aquatic environment

Hazard statements

Causes skin irritation.H315
Causes serious eye damage.H318
May cause damage to organs through prolonged or repeated exposure.H373
Very toxic to aquatic life.H400
Harmful to aquatic life with long lasting effects.H412

Precautionary statements

If medical advice is needed, have product container or label at hand.P101
Keep out of reach of children.P102
Wear protective gloves/protective clothing/eye protection/face protection.P280
IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing.P305+P351+P338
Immediately call a POISON CENTER/doctor.P310
Dispose of contents/container to an approved waste disposal plant.P501


This product information is intended only as non-binding advice. No liability on our part can be derived from it. Please check whether the product is suitable for your application. Test for suitability and compatibility before use. We are happy to advise you.

Questions about this information?

More about CarPro

Contact

CARPRO Global LTD.


Specifications

Ausführung

  • Inhalt
    500ml
  • Artikelnummer
    D1-CRP-9211
  • EAN
    8809397813956
  • Gewicht
    500 g

Eigenschaften

  • Einsatzbereich am Fahrzeug
    Außen

Produkt

Legal guarantee

payment

💳 Secure payment

  • American Express
  • Apple Pay
  • Bancontact
  • BLIK
  • EPS
  • Google Pay
  • iDEAL Wero
  • Klarna
  • Maestro
  • Mastercard
  • MB WAY
  • MobilePay
  • PayPal
  • Shop Pay
  • Twint
  • USDC
  • Visa

Choose from many payment methods such as PayPal, Klarna, Apple Pay, Mastercard or Visa and benefit from pay later and instalment options. Your payment details are always processed securely. Questions about payment?


📦 Fast shipping

  • FedEx
  • USPS
  • UPS

Your order reaches you in 2-8 days with FedEx, USPS or UPS. Prices exclude duties and taxes. Import charges are collected on delivery. Questions about shipping?

CarPro CarPro auf Detailing1 kaufen