Today: One litre of Glas Star makes four litres of glass cleaner. View product

From the blog: Five reasons your windscreen streaks. Read the guide

Back in stock: Koch-Chemie Autoshampoo "As" is available. View product

New: Koch-Chemie Exterior Brush in four colours. See the brushes

Bestseller: Koch-Chemie Green Star cleans inside and out. View product

Offer: Many D-CON products are currently reduced. See the offers

Clearance: INNOVACAR is being phased out, many items reduced. See the brand

Advice: Streaks despite glass cleaner? Ask us on WhatsApp. Start chat

Shipping: Free shipping in Germany from 89 euros with DHL. Shipping info

Saturday: Dry weather ahead, time for paint and glass. Paint care

Support: Where is my order? Tracking, invoice, returns. Help centre

Buyer protection: Genuine reviews on Trusted Shops. Read reviews

CarPro "Lift" Pre-Wash Ultra Snow-Foam Cleaning Foam 4l

$67.34
Contents: 4lUnit price ($16.84 / l)
excl. VAT, plus shipping, calculated at checkout
Contents
0 in stock

— Currently Sold Out

Schnellbestellung 3 Varianten
CarProCarPro "Lift" Pre-Wash Ultra Snow-Foam Cleaning Foam 500 ml
SKU D1-CRP-9295
$14.70
Contents: 500mlUnit price ($29.40 / l)
Ausverkauft
CarProCarPro "Lift" Pre-Wash Ultra Snow-Foam Cleaning Foam 1000 ml / 1 Liter
SKU D1-CRP-9296EAN 8809397815325
$21.46
Contents: 1000mlUnit price ($21.46 / l)
Ausverkauft
CarProCarPro "Lift" Pre-Wash Ultra Snow-Foam Cleaning Foam 4 Liter
SKU D1-CRP-14426
$67.34
Contents: 4lUnit price ($16.84 / l)
Ausverkauft

Benefits of Detailing1

📦 Fast international shipping with FedEx, USPS or UPS
🚀 Delivery time 2-8 days
💬 Car care expert customer service

Prices exclude duties and taxes. Import charges are collected on delivery.

Effective pre-cleaner with high cleaning performance for foam lances

CarPro "Lift" is a highly concentrated pre-wash foam that effectively dissolves and removes dirt and contaminants. Suitable for all high-pressure foam sprayers, it offers a powerful cleaning action with a 1:10 dilution and 5 minutes dwell time.

Read full description

Questions and help

Do you have any questions or need help?

We are sure that our help page will help you. There you will find information on how to contact us and the relevant answers to frequently asked questions.

Didn't find what you were looking for? Write us a message in the chat.

shipping

Fast international shipping to the USA and Canada with FedEx, USPS or UPS, delivery time 2-8 days. Prices exclude duties and taxes. Import charges are collected on delivery.

All shipping methods, rates and weight tiers are listed in our shipping policy.

Store pickup

Car Care Store in Nordhorn

Why wait when you can get it fast? Order your car care products from us online and choose between convenient pickup or our lightning-fast delivery, whether locally or throughout Europe. We are dedicated to offering you maximum flexibility and convenience so your car always stays in top condition.

You can always pick up your order from Tuesday to Friday, 10:00 to 17:00, at Bosinks Kamp 8 in 48531 Nordhorn at Detailing1. Please have your pickup confirmation ready. We look forward to your visit.

Discover our Detailing Store in Nordhorn

CarPro "Lift" Pre-Wash Ultra Snow-Foam Cleaning Foam

CarPro "Lift" Pre-Wash Ultra Snow-Foam Cleaning Foam is a high-concentrate pre-wash foam that loosens and pulls off a load of dirt and grime completely touchless, before any shampoo touches the paint. With its 12pH alkyl cleaning agents it's strong but still gentle, and it works with every high-pressure foam lance out there. At a typical 1:10 dilution (or whatever you like, depending on the foam thickness you want) Lift usually clings to the surface for 5 minutes. It's built to wet out the panel as much as possible and rinses off easily. Lift isn't a surface-level, high-foam gimmick — it's a genuine active cleaner that actually works.

  • Effective pre-wash: CarPro Lift reliably loosens and pulls off dirt and grime before the main wash.
  • High pH: thanks to its 12pH alkyl cleaning agents, it's strong enough to break down stubborn grime too.
  • Compatibility: works with every pressure foam sprayer and pressure washer fitted with a foam lance.

A strong pre-wash for a proper deep clean

CarPro "Lift" is built specifically for pre-washing vehicles. With its high pH and active cleaning agents it cuts through dirt and grime fast. Using it is simple: mix it 1:10 with water, lay it down with a pressure foam sprayer or pressure washer, and let it dwell for 5 minutes. Then just rinse it off and the car is ready for the main wash.

A high-concentrate formula for max cleaning power

The high-concentrate formula of CarPro "Lift" gives you serious cleaning power. The 12pH alkyl cleaning agents get deep into the dirt and pull it off the surface. At the same time it stays gentle enough that it won't damage the car's surfaces. CarPro "Lift" is built to wet out the panel as much as possible, so the water spreads evenly across the surface and you get a thorough clean.

Use and compatibility

CarPro "Lift" works with every high-pressure foam sprayer and foam lance. Whether you run a pro pressure washer or a basic foam sprayer, CarPro "Lift" delivers every time. Dose it heavy and it can even strip waxes and sealants, which makes it a real all-rounder.

Not sure about CarPro CarPro "Lift" Pre-Wash Ultra Snow-Foam Cleaning Foam? Get it explained:


Just ask us. Daniel will help you.

Safety information for CarPro CarPro "Lift" Pre-Wash Ultra Snow-Foam Cleaning Foam

Approved for private customers

This product, marked “Approved for private customers”, is packaged, declared, registered and certified for private customers under German law. Please observe the hazard and precautionary statements.


Danger

Harmful

Harmful

Hazard statements

Causes skin irritation.H315
Causes serious eye irritation.H319

Precautionary statements

If medical advice is needed, have product container or label at hand.P101
Keep out of reach of children.P102
Wash hands thoroughly after handling.P264
Wear protective gloves/protective clothing/eye protection/face protection.P280
IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing.P305+P351+P338
If eye irritation persists: Get medical advice/attention.P337+P313
Dispose of contents/container to an approved waste disposal plant.P501

Supplemental hazard information (EUH)

Enthält . Kann allergische Reaktionen hervorrufen.EUH208

This product information is intended only as non-binding advice. No liability on our part can be derived from it. Please check whether the product is suitable for your application. Test for suitability and compatibility before use. We are happy to advise you.

Questions about this information?

More about CarPro

Contact

CARPRO Global LTD.


Specifications

Ausführung

  • Inhalt
    4 liters
  • Artikelnummer
    D1-CRP-14426
  • Gewicht
    4 kg

Eigenschaften

  • Einsatzbereich am Fahrzeug
    Außen

Produkt

Legal guarantee

payment

💳 Secure payment

  • American Express
  • Apple Pay
  • Bancontact
  • BLIK
  • EPS
  • Google Pay
  • iDEAL Wero
  • Klarna
  • Maestro
  • Mastercard
  • MB WAY
  • MobilePay
  • PayPal
  • Satispay
  • Shop Pay
  • Twint
  • USDC
  • Visa

Choose from many payment methods such as PayPal, Klarna, Apple Pay, Mastercard or Visa and benefit from pay later and instalment options. Your payment details are always processed securely. Questions about payment?


📦 Fast shipping

  • FedEx
  • USPS
  • UPS

Your order reaches you in 2-8 days with FedEx, USPS or UPS. Prices exclude duties and taxes. Import charges are collected on delivery. Questions about shipping?

CarPro CarPro auf Detailing1 kaufen