Today: Freshly cleaned leather needs protection next. See leather care

From the blog: What a leather sealant protects and what it doesn't. Read the guide

Back: Koch-Chemie Autoshampoo "As" is in stock again. View product

New: Koch-Chemie Exterior Brush in four colours. See the brushes

Bestseller: Koch-Chemie Green Star lifts dirt inside and out. View product

Offer: Many D-CON products are currently reduced. See the offers

Clearance: INNOVACAR is leaving, many items are reduced. See the brand

Advice: Leather milk or sealant? Ask us on WhatsApp. Start chat

Shipping: Free shipping in Germany from 89 euros with DHL. Shipping info

Saturday: Dry weather ahead, plan your paint care day. See paint care

Support: Where is my order? Tracking, invoice, returns. Help center

Buyer protection: Genuine reviews on Trusted Shops. Read reviews

A1 "ALL in ONE" Heavy-duty cleaner (exterior) 500ml

$21.75 $25.82
Contents: 500mlUnit price ($43.50 / l)
excl. VAT, plus shipping, calculated at checkout
Volume
6 in stock

— Hurry up while stocks last, delivery time 2-8 days

Schnellbestellung 2 Varianten
Dr. Wack "A1"A1 "ALL in ONE" Heavy-duty cleaner (exterior) 500 ml
Low stock (6 units)
SKU D1-DRW-2625EAN 4006539026258
$21.75 $25.82
Contents: 500mlUnit price ($43.50 / l)
Dr. Wack "A1"A1 "ALL in ONE" Heavy-duty cleaner (exterior) 50 ml
Pre-order
SKU D1-DRW-2626EAN 4006539026265
$8.15
Contents: 50mlUnit price ($163.00 / l)

Benefits of Detailing1

📦 Fast international shipping with FedEx, USPS or UPS
🚀 Delivery time 2-8 days
💬 Car care expert customer service

Prices exclude duties and taxes. Import charges are collected on delivery.

EAN: 4006539026258  |  SKU: D1-DRW-2625

Heavy-duty cleaner for all exterior surfaces, lifts bugs and tree sap

The A1 ALL in ONE heavy-duty cleaner from Dr. Wack lifts baked-on bugs, bird droppings, sap, tar and old wax layers off paint, plastic, metal, glass, headlights and wheels. What sets it apart: it works without solvents and doesn't cause re-scratching. Made for anyone who needs a truly bare surface before polishing or sealing.

Rinse off coarse dirt with plenty of water first, then shake the bottle and put a little product on the wet wash mitt or sponge, never directly on the panel. Work in with light pressure, add more if needed, then rinse thoroughly. If a spot remains, do a second pass with a maximum of three minutes dwell time on a small area. Not in direct sun, not on hot paint, never let it dry on. Store frost-free and below 50 °C.

Read full description

Questions and help

Do you have any questions or need help?

We are sure that our help page will help you. There you will find information on how to contact us and the relevant answers to frequently asked questions.

Didn't find what you were looking for? Write us a message in the chat.

shipping

Fast international shipping to the USA and Canada with FedEx, USPS or UPS, delivery time 2-8 days. Prices exclude duties and taxes. Import charges are collected on delivery.

All shipping methods, rates and weight tiers are listed in our shipping policy.

Store pickup

Car Care Store in Nordhorn

Why wait when you can get it fast? Order your car care products from us online and choose between convenient pickup or our lightning-fast delivery, whether locally or throughout Europe. We are dedicated to offering you maximum flexibility and convenience so your car always stays in top condition.

You can always pick up your order from Tuesday to Friday, 10:00 to 17:00, at Bosinks Kamp 8 in 48531 Nordhorn at Detailing1. Please have your pickup confirmation ready. We look forward to your visit.

Discover our Detailing Store in Nordhorn

The A1 ALL in ONE heavy-duty cleaner lifts what the wash mitt would otherwise grind in

What is the A1 ALL in ONE heavy-duty cleaner? A solvent-free pre-cleaner from Dr. Wack for all exterior surfaces that loosens baked-on bugs, bird droppings, tree sap, tar and old wax layers instead of rubbing them off. Not for matte paint, not for matte wraps, and no substitute for shampoo.


The A1 ALL in ONE heavy-duty cleaner is the pre-cleaner in the A1 line for every exterior surface: paint, plastic, metal, glass, headlights and every kind of wheel. Dr. Wack puts it before the wash, not in place of it. A little goes onto the wet wash mitt or sponge, gets worked in with light pressure and is then rinsed off with plenty of water. There's no dilution; you control the amount via the sponge.

Push a dried-on bug with your wash mitt and you drag a hard chitin shell across the clear coat. That's the exact moment swirls are born: the haze of fine scratches you only notice when the sun sits low over the bonnet. This product comes before that. Its anionic surfactants creep under the bond between the deposit and the paint, much like water softening a sticker. The spot isn't ripped off, the grip is released. For you that means the residue floats away when you rinse, and your hand doesn't have to push anything.

The cleaner is formulated and bottled by Dr. O.K. Wack Chemie in Baar-Ebenhausen. In the product information sheet the manufacturer is unusually frank about the claim: until now, these four types of contamination could only be removed with several specialist products, some of them aggressive. So it's not about the top score on each individual stain, but one bottle for four jobs that would otherwise sit side by side on the shelf.

  • Four specialists in one bottle. Bugs, bird droppings, sap and tar spots, plus old wax and sealant layers are all on the same approval list, together with paint, plastic, metal, glass, headlights and every wheel type. Moving from the wing to the headlight, you don't have to read a second label.
  • Three minutes is the ceiling, not the starting point. Normally you work with no dwell time at all: apply, work in, rinse. Only if a spot is still there after the first pass does Dr. Wack allow a second round with a maximum of 3 minutes, explicitly on small areas.
  • Two sizes for two situations. 500 ml for the planned wash at home, 50 ml for on the road. The price per litre of the small bottle is a good three times higher. Carry it anyway and you save the days the bird droppings would otherwise sit on the paint.

Detailing1's tip from the shop: What we see a lot is the ALL in ONE being used like a spray cleaner: sprayed all over dry paint, then left to sit in the sun. Dr. Wack says the opposite. A little goes on the wet sponge, not on the panel, and it must not dry on. The 3 minutes on the data sheet are the ceiling for a second pass on a small area, not a starting value. If something has dried on anyway, only water and a fresh start will help.


After the pre-rinse and before the shampoo comes the ALL in ONE

Coarse dirt gets rinsed off first with plenty of water, then the heavy-duty cleaner goes onto the wet wash mitt, and only after that do you run the normal wash with shampoo.

That's the order in the product information sheet, and it still gets flipped all the time. Step one is water, not chemistry. Loose grit, gritting salt and traffic film on the paint have to come off before any textile touches the panel. Put the cleaner on an unrinsed bonnet and you grind in exactly the particles the product can do nothing about.

Then shake the bottle and put a little product on the wet sponge or wash mitt. Dr. Wack recommends its own A1 wash mitt made of premium microfibre. Work it in with light pressure, and light is an instruction here, not a courtesy: the cleaner is meant to break the bond, your arm isn't meant to shear anything off. If a spot is stubborn, add more product instead of pressing harder.

If a sap spot is still there after the first pass, go for the second one: apply product again, leave it for a maximum of 3 minutes, work over it with light pressure, rinse. That applies to spots and palm-sized patches, not a whole door. Finally, rinse with plenty of water until no product residue runs off.

In practice it pays to think of the car in zones. Bugs sit on the front, mirror backs and mirror bases, tar on the sills and behind the wheels, sap mostly on the roof and bonnet. Those zones get the heavy-duty cleaner, the rest gets shampoo. Use a separate towel for wheels, because brake dust doesn't belong in the mitt you're about to run over the paint.

There's a technical reason Dr. Wack lists the formula as solvent-free for this job. Cleaners that attack sap and tar with strong solvents can swell plastic and dry out rubber seals. Here surfactants do the work, which is why the same mitt can go over paint, polycarbonate headlights, trim strips and window seals. In day-to-day terms: one product, one lap, no switching at every material boundary.

Wash mitt with A1 ALL in ONE heavy-duty cleaner on a foamed-up grille

Matte paint and matte wrap don't get along with the heavy-duty cleaner

Dr. Wack explicitly rules out matte paints and matte wraps. On all other exterior surfaces the product is approved, and there it takes off the existing sealant along with the dirt.

Matte surfaces get their look from a roughened structure that scatters light in every direction. A cleaner that strips wax and sealant layers works right into that structure and can smooth it in places. Then a surface that's meant to stay matte starts to shine, and you can't polish that back.

The second limit is deliberate and listed as a product benefit on the data sheet: the ALL in ONE strips wax and sealant layers. Before a polish or a fresh sealant, that's exactly what you want. For the Saturday wash, it means the paint is less protected afterwards than before. So plan the protection into the same session, for example with the spray sealant for all exterior surfaces.

The cleaner doesn't dissolve iron. If the paint feels gritty after the wash, there are fallout particles in it, meaning fine brake dust and rail dust embedded in the clear coat. That needs a product that binds iron chemically; in the range, that's the A1 "Flugrost-Entferner Gel" iron remover. The ALL in ONE has no abrasives either: swirls and scratches stay where they are.

That gives you the buying rule. If only the front is plastered with bugs after a motorway run, a dedicated bug remover is enough, and your sealant stays put. If bugs, sap, tar and a tired wax layer all come together on the same car, the ALL in ONE saves you three bottles and half an afternoon.

Bottle of A1 ALL in ONE heavy-duty cleaner on the wash bucket in front of the foamed car

The ALL in ONE is a decon step, not a weekend cleaner

Twice a year is the right rhythm: once at the start of the season and once before you polish and seal again. For the weekly wash, this cleaner is too thorough.

Decon is scene shorthand for decontamination, meaning everything that has to come off the surface before polish and sealant. The step has two halves, an organic one and a metallic one. The A1 ALL in ONE heavy-duty cleaner handles the organic half, clears bugs, bird droppings, sap and tar and takes the old protective layer with it. The metallic half stays the job of the iron remover.

If you wash your car every week and want to keep the sealant intact, a normal shampoo serves you better. Then there's consumption: testers report that a 500 ml bottle stretches to more than one wash depending on car size and dosing, but it isn't meant for a whole season of Saturdays. That fits what the product is supposed to do.

The two sizes map exactly onto those roles. The 500 ml bottle is the planned option and sits on the shelf next to the bucket and mitt. The 50 ml bottle is the unplanned one, 12.5 centimetres tall and so it fits in the door pocket. One detail the manufacturer never connects: the bottle mustn't see temperatures above 50 °C, and a closed car in the summer sun blows past that mark. In high summer it belongs in the shade of the footwell, or back inside with you in the evening.

The two dates in the year pick themselves. In spring the car is wearing the bug layer from the first warm weeks and the winter's traffic film, and that's exactly when you polish and seal anyway. The second date falls in late summer, when conifer sap and the sticky coating from lime trees sit on the roof and bonnet and the heat has made tar soft enough to settle into the sills.

The strongest reason to carry the small bottle at all isn't on any label: bird droppings aren't a chemistry problem, they're a time problem. They etch for as long as they sit there, and the warmer the paint, the faster. The other side of the equation is just as clear-cut. If you plan the heavy-duty cleaner, plan the protection afterwards too. Put both into the same afternoon and you get bare, clean paint with a fresh sealant. The cleaner alone just gets you bare paint.

A1 ALL in ONE heavy-duty cleaner next to the A1 wash mitt made of premium microfibre

Not sure about Dr. Wack "A1" A1 "ALL in ONE" Heavy-duty cleaner (exterior)? Get it explained:



Frequently asked questions about the A1 ALL in ONE heavy-duty cleaner


What is the A1 ALL in ONE heavy-duty cleaner?

The A1 ALL in ONE heavy-duty cleaner is a ready-to-use pre-cleaner from Dr. Wack for all exterior surfaces of a vehicle. It loosens baked-on bugs, bird droppings, sap and tar spots as well as old wax and sealant layers and is approved for paint, plastic, metal, glass, headlights and every wheel type. The formula is solvent-free.

How do I use the heavy-duty cleaner correctly?

First rinse off coarse dirt with plenty of water, then shake the bottle and put a little product on a wet sponge or wash mitt, not directly on the panel. Work it in with light pressure, add more if needed and rinse thoroughly. If a spot remains, follow up with a second pass with a maximum of 3 minutes dwell time on a small area.

What's the difference between the heavy-duty cleaner and a bug remover?

A bug remover dissolves protein-based bug residue and leaves the sealant on the paint. The heavy-duty cleaner also covers bird droppings, sap and tar, and strips wax and sealant layers in the process. For just the front after a motorway run, a specialist from the bug remover category is enough; for prep before polishing or sealing, the heavy-duty cleaner is the right pick.

Is the heavy-duty cleaner suitable for wraps, matte paint and wheels?

For wheels yes, Dr. Wack explicitly approves every kind of wheel, as well as paint, plastic, metal, glass and headlights. The product is not approved for matte paints and matte wraps, because a cleaner that strips sealant layers can smooth the roughened matte structure in places. With gloss wraps: test on a hidden spot first.

What happens if the heavy-duty cleaner dries on?

Dried-on product residue can't be rubbed away, and rubbing at it is exactly how swirls happen. Dr. Wack sets a clear path: take the residue off with clean water and the wash mitt or sponge and start again. You avoid it by not working in direct sun or on hot paint, and by working in small zones rather than the whole car.

How do I get dried tree sap off car paint?

Not mechanically. A dried sap drop gets loosened with product on the wet sponge; if needed, follow with a second pass with a maximum of 3 minutes dwell time on that small area. The popular home remedy WD-40 does loosen sap, but it leaves an oil film you then have to degrease again. After rinsing, that spot needs fresh protection.

Just ask us. Daniel will help you.


How to use the A1 ALL in ONE heavy-duty cleaner


Rinse first, then work in, then rinse again

Park the car in the shade and rinse off coarse dirt with plenty of water first. This step isn't optional: loose grit and gritting salt on the paint otherwise get ground in as you work, and no cleaner helps against that.

Shake the bottle well and put a little product on a wet wash sponge or wash mitt, not on the panel. Dr. Wack recommends its own wash mitt made of premium microfibre. Work it in with light pressure and add more product if needed instead of pressing harder.

Work in zones rather than the whole car: front, mirror backs and sills first, that's where bugs and tar sit. Use a separate towel for wheels so brake dust doesn't end up in the mitt you're about to run over the paint.

If a spot is still there after the first pass, do a second round: apply product again, leave it for a maximum of 3 minutes, work over it with light pressure and rinse. Then rinse with plenty of water until no product residue runs off, and finish the wash with shampoo as usual.

Notes: Don't use in direct sun or on hot paint, and never let the product dry on. If it does dry on, take the residue off with clean water and the wash mitt and start again. The product is not approved for matte paints and matte wraps. Because it strips wax and sealant layers too, the paint is left unprotected afterwards and needs a fresh sealant in the same session. It doesn't dissolve embedded iron fallout; that's a job for an iron remover. Store the bottle frost-free and don't expose it to temperatures above 50 °C, so don't leave it in a closed car in high summer.

Safety information for Dr. Wack "A1" A1 "ALL in ONE" Heavy-duty cleaner (exterior)

Approved for private customers

This product, marked “Approved for private customers”, is packaged, declared, registered and certified for private customers under German law. Please observe the hazard and precautionary statements.


VOC content

4,21 % — proportion of volatile organic compounds.


This product information is intended only as non-binding advice. No liability on our part can be derived from it. Please check whether the product is suitable for your application. Test for suitability and compatibility before use. We are happy to advise you.

Questions about this information?

More about Dr. Wack

Contact

Dr. O.K. Wack Chemie GmbH
Untere Au 9, 85107 Baar-Ebenhausen, Deutschland

+49845341995100
info@dr-wack.com

https://dr-wack.com/

Specifications

Ausführung

  • Inhalt
    500 ml
  • Artikelnummer
    D1-DRW-2625
  • EAN
    4006539026258
  • Herstellernummer
    2625
  • Gewicht
    582 g

Eigenschaften

  • Verpackung
    Plastikflasche
  • Darreichungsform
    Flüssig
  • Einsatzbereich am Fahrzeug
    Außen
  • Fahrzeugtyp
    Pkw

Produkt

Legal guarantee

payment

💳 Secure payment

  • American Express
  • Apple Pay
  • Bancontact
  • BLIK
  • EPS
  • Google Pay
  • iDEAL Wero
  • Klarna
  • Maestro
  • Mastercard
  • MB WAY
  • MobilePay
  • PayPal
  • Shop Pay
  • Twint
  • USDC
  • Visa

Choose from many payment methods such as PayPal, Klarna, Apple Pay, Mastercard or Visa and benefit from pay later and instalment options. Your payment details are always processed securely. Questions about payment?


📦 Fast shipping

  • FedEx
  • USPS
  • UPS

Your order reaches you in 2-8 days with FedEx, USPS or UPS. Prices exclude duties and taxes. Import charges are collected on delivery. Questions about shipping?

Dr. Wack "A1" auf Detailing1 kaufen