Today: Freshly cleaned leather needs protection next. See leather care

From the blog: What a leather sealant protects and what it doesn't. Read the guide

Back: Koch-Chemie Autoshampoo "As" is in stock again. View product

New: Koch-Chemie Exterior Brush in four colours. See the brushes

Bestseller: Koch-Chemie Green Star lifts dirt inside and out. View product

Offer: Many D-CON products are currently reduced. See the offers

Clearance: INNOVACAR is leaving, many items are reduced. See the brand

Advice: Leather milk or sealant? Ask us on WhatsApp. Start chat

Shipping: Free shipping in Germany from 89 euros with DHL. Shipping info

Saturday: Dry weather ahead, plan your paint care day. See paint care

Support: Where is my order? Tracking, invoice, returns. Help center

Buyer protection: Genuine reviews on Trusted Shops. Read reviews

Super Foam Fruit Bowl "Sff" cleaning foam 5l

$54.38
Contents: 5lUnit price ($10.88 / l)
excl. VAT, plus shipping, calculated at checkout
Contents
1 in stock

— Order now, limited availability, delivery time 2-8 days

Schnellbestellung 2 Varianten
Koch-ChemieSuper Foam Fruit Bowl "Sff" cleaning foam 5 liters
In stock (1 unit)
SKU D1-KCX-253005
$54.38
Contents: 5lUnit price ($10.88 / l)
Koch-ChemieSuper Foam Fruit Bowl "Sff" cleaning foam 20 liters
In stock (1 unit)
SKU D1-KCX-253020EAN 4260188690523
$184.22 $199.85
Contents: 20lUnit price ($9.21 / l)

Benefits of Detailing1

📦 Fast international shipping with FedEx, USPS or UPS
🚀 Delivery time 2-8 days
💬 Car care expert customer service

Prices exclude duties and taxes. Import charges are collected on delivery.

Fresh scent & intensive cleaning

The Koch-Chemie Super Foam Fruit Bowl "Sff" is an extremely foaming, alkaline cleaning foam with a fruity-fresh scent, ideal for self-service car washes and use with foam cannons. It offers intensive cleaning, effectively encapsulates dirt, and rinses off easily without damaging the paintwork.

Read full description

Questions and help

Do you have any questions or need help?

We are sure that our help page will help you. There you will find information on how to contact us and the relevant answers to frequently asked questions.

Didn't find what you were looking for? Write us a message in the chat.

shipping

Fast international shipping to the USA and Canada with FedEx, USPS or UPS, delivery time 2-8 days. Prices exclude duties and taxes. Import charges are collected on delivery.

All shipping methods, rates and weight tiers are listed in our shipping policy.

Store pickup

Car Care Store in Nordhorn

Why wait when you can get it fast? Order your car care products from us online and choose between convenient pickup or our lightning-fast delivery, whether locally or throughout Europe. We are dedicated to offering you maximum flexibility and convenience so your car always stays in top condition.

You can always pick up your order from Tuesday to Friday, 10:00 to 17:00, at Bosinks Kamp 8 in 48531 Nordhorn at Detailing1. Please have your pickup confirmation ready. We look forward to your visit.

Discover our Detailing Store in Nordhorn

Cleaning foam: a must for the perfect car wash, Koch-Chemie Super Foam Fruit Bowl "Sff"

Give your car care a shake-up with the Koch-Chemie Super Foam Fruit Bowl "Sff" — a cleaning foam that does things differently. This heavy-foaming alkaline active foam doesn't just give you a proper deep clean, it leaves your wash bay smelling fruity-fresh. Made for self-service bays and foam cannons, it wraps around the dirt, holds on, and rinses straight off without touching your paint.

  • Heavy-foaming formula: lays down a thick, long-lasting blanket of foam for a proper clean.
  • Fruity-fresh scent: turns the wash bay into a genuinely nice place to work.
  • Paint-safe cleaning: locks the dirt in and rinses off without a fight.

A proper clean with serious foam

The Super Foam Fruit Bowl "Sff" from Koch-Chemie is built around a heavy-foaming formula that lays down a thick, long-lasting blanket of foam. That deep foam is what lets you pull even stubborn grime off the panel and rinse it away safely. Made for self-service bays and foam cannons, it gives you a foam experience that any car-care nut will appreciate.

A fresh scent for a nicer wash bay

On top of the cleaning power, the Super Foam Fruit Bowl "Sff" brings a fruity-fresh aroma that hangs around the bay long after you're done. That smell turns the job into something you actually enjoy — every wash becomes a treat for the senses, not just a chore.

Alkaline active foam that's gentle on the dirt-pull

With an alkaline pH and seriously effective actives, the Super Foam Fruit Bowl "Sff" gives you a thorough clean that still goes easy on the paint. The foam encapsulates the dirt and rinses off effortlessly under a pressure washer, so your car's clear coat stays protected. VDA Class A compliance means you get safe use with maximum efficiency on top.

Not sure about Koch-Chemie Super Foam Fruit Bowl "Sff" cleaning foam? Get it explained:


Just ask us. Daniel will help you.

Safety information for Koch-Chemie Super Foam Fruit Bowl "Sff" cleaning foam

For business customers only

This product, marked “For business customers only”, is not packaged, declared, registered and certified for private customers under German law. It may only be purchased by business buyers and is approved for professional users only. Please enter your VAT identification number in the cart. On request, we will tell you whether, and in which pack sizes, the product is approved for private customers.


Material composition

Sulfuric acid, mono-C12-14-alkyl esters, sodium salts (CAS 85586-07-8, EC 287-809-4) — 1 – < 10 %, D-Glucopyranose, oligomer, decyl octyl glycoside (CAS 68515-73-1, EC 500-220-1) — 1 – < 5 %, Alcohols, C12-14, ethoxylated, sulfates, sodium salts (CAS 68891-38-3, EC 500-234-8) — 1 – < 5 %, Sodium p-cumenesulphonate (CAS 15763-76-5, EC 239-854-6) — 1 – < 5 %, 1,2-benzisothiazol-3(2H)-one (CAS 2634-33-5, EC 220-120-9) — 0.0036 – < 0.036 %, Pyridine-2-thiol 1-oxide, sodium salt (CAS 3811-73-2, EC 223-296-5) — 0.001 – < 0.01 %, and Detergents Regulation (EC) No 648/2004: 5 % or over but less than 15 % anionic surfactants, less than 5 % non-ionic surfactants, perfumes, LIMONENE, 2-BROMO-2-NITROPROPANE-1,3-DIOL, BENZISOTHIAZOLINONE, LAURYLAMINE DIPROPYLENEDIAMINE, SODIUM PYRITHIONE


Danger

Corrosive

Corrosive

Hazard statements

Causes serious eye damage.H318

Precautionary statements

Wear protective gloves/protective clothing/eye protection/face protection.P280
IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing.P305+P351+P338
Immediately call a POISON CENTER/doctor.P310

Supplemental hazard information (EUH)

Contains 1,2-benzisothiazol-3(2H)-one. May produce an allergic reaction.EUH208

VOC content

< 1.5 % — proportion of volatile organic compounds.


This product information is intended only as non-binding advice. No liability on our part can be derived from it. Please check whether the product is suitable for your application. Test for suitability and compatibility before use. We are happy to advise you.

Questions about this information?

More about Koch-Chemie

Koch-Chemie steht seit über 50 Jahren für professionelle Autopflege auf höchstem Niveau. Die Marke vereint deutsche Chemie-Kompetenz, präzise Forschung und praxisorientierte Anwendung. Alle Produkte werden im eigenen Labor entwickelt und in Deutschland produziert – mit Fokus auf Leistung und Materialverträglichkeit.

Das Besondere: Koch-Chemie denkt Fahrzeugpflege als System. Reinigung, Politur und Schutz greifen perfekt ineinander, sodass jedes Fahrzeug effizient, schonend und sichtbar besser gepflegt wird. Egal ob für professionelle Aufbereiter oder Enthusiasten – Koch-Chemie liefert messbare Ergebnisse: tiefen Glanz, glatte Oberflächen und nachhaltigen Werterhalt.

Mit klaren Standards, innovativer Technologie und echtem Qualitätsbewusstsein ist Koch-Chemie heute einer der führenden Hersteller der professionellen Fahrzeugaufbereitung – und bei Detailing1 bekommst du die gesamte Produktvielfalt dieser Marke.

Contact

Koch‑Chemie GmbH
Einsteinstr. 42, 59423 Unna, Deutschland

+492303986700
info@koch-chemie.com

koch-chemie.com

Specifications

Ausführung

  • Inhalt
    5L
  • Artikelnummer
    D1-KCX-253005
  • Herstellernummer
    253005
  • Gewicht
    5,68 kg

Eigenschaften

  • Einsatzbereich am Fahrzeug
    Außen

Produkt

Legal guarantee

payment

💳 Secure payment

  • American Express
  • Apple Pay
  • Bancontact
  • BLIK
  • EPS
  • Google Pay
  • iDEAL Wero
  • Klarna
  • Maestro
  • Mastercard
  • MB WAY
  • MobilePay
  • PayPal
  • Shop Pay
  • Twint
  • USDC
  • Visa

Choose from many payment methods such as PayPal, Klarna, Apple Pay, Mastercard or Visa and benefit from pay later and instalment options. Your payment details are always processed securely. Questions about payment?


📦 Fast shipping

  • FedEx
  • USPS
  • UPS

Your order reaches you in 2-8 days with FedEx, USPS or UPS. Prices exclude duties and taxes. Import charges are collected on delivery. Questions about shipping?

Koch Chemie Koch-Chemie auf Detailing1 kaufen